Ha a KRESZ vizsgát sikerrel zártad és a gyakorlat is lassan a végéhez ér, a B kategóriás jogosítvány már csak egy karnyújtásnyira van. Ám míg az elméletet otthon is lehetett gyakorolni, a forgalmi vizsgán már a kormány mögött kell bizonyítanod, hogy valóban alkalmas vagy a közúti közlekedésre. Nézzük, hogyan érdemes készülnöd a vizsga napjára!
Kezdjük azzal, amit mindenki tudni szeretne: normális dolog izgulni a forgalmi vizsga előtt? Természetesen igen! Sőt, egy kis egészséges izgulás még hasznos is lehet, mert éberré tesz és segít koncentrálni. A probléma akkor kezdődik, amikor ez az izgalom bénító félelemmé válik.
A vizsgadrukk mögött gyakran az a félelem húzódik meg, hogy "mit szólnak majd, ha megbukok", vagy "mit gondol rólam a vizsgabiztos". Fontos azonban megérteni, hogy a vizsgabiztos nem azért van ott, hogy megbuktasson, az ő feladata annak megállapítása, hogy biztonságosan tudsz-e vezetni, se több, se kevesebb.
Ne feledd, ha az oktatód úgy érzi, hogy készen állsz a vizsgára, akkor valószínűleg valóban így van. Egy profi oktató nem küld vizsgára olyan tanulót, akiről úgy érzi, hogy nincs felkészülve.
A vizsga előtti utolsó napokban sokan hajlamosak túlpörögni, de hidd el, ha idáig eljutottál, már nem a technikán kell dolgoznod. Ne próbálj meg új dolgokat tanulni vagy tökéletesíteni, helyette inkább emlékezz vissza azokra a pillanatokra, amikor az oktató elégedetten bólogatott a teljesítményedre.
Az egyik leghatékonyabb módszer a mentális felkészülésre a vizualizáció, ezt profi sportolók is csinálják. Képzeld el, hogyan hajtod végre a különböző manővereket simán és pontosan, végül pedig hogyan gratulál neked a vizsgabiztos a sikeres teljesítményhez. Ha mentálisan többször "átéled" a sikeres vizsgát, a valódi helyzetben is magabiztosabb leszel.
A vizsga napján csinálj mindent úgy, ahogy máskor is. Ha reggelente szoktál kávézni, tedd meg ezen a napon is, vagy ha van egy kedvenc számod, ami megnyugtat, hallgasd meg útközben. Érkezz időben, de ne túl korán, mert ha sokkal korábban érkezel, az csak növeli a feszültséget.
Amikor beülsz az autóba, első dolgod legyen a megszokott rutin: ülésbeállítás, tükrök, biztonsági öv és minden egyéb, amit az oktató mellett megtanultál. Ez nem csak a biztonság miatt fontos, hanem azért is, mert ismerős dolgot csinálsz, ami segít oldani a feszültséget.
Ha esetleg hibázol egy manőver során, ne izgulj, a vizsgabiztos nem fog rögtön megbuktatni egy kisebb hiba miatt. Vegyél egy mély levegőt és folytasd.
Az igazság az, hogy nem mindenki zárja sikerrel első alkalommal a vizsgát, de ez nem tragédia. Ha megbuknál, az első reakció valószínűleg a csalódottság lesz, ez természetes, ami viszont fontos, hogy próbáld meg konstruktívan feldolgozni a tapasztalatokat. Mit tanultál a vizsgából? Miben kell még fejlődnöd? Az oktató és a vizsgabiztos visszajelzései mind értékesek.
Hidd el, sokan vannak, akik második vagy harmadik alkalommal szerzik meg a jogosítványt, mégis ugyanolyan jó sofőr válik belőlük, mint azokból, akik elsőre sikerrel járnak. A lényeg az, hogy ne add fel, amit elbuksz ebben az esetben, az mindössze a vizsga ára.
Ha vennél még néhány plusz órát és tapasztalt oktatókkal szeretnél felkészülni, autósiskolánk Győrben szeretettel vár! Oktatóink pontosan tudják, mire van szükséged a sikeres vizsgához: türelmesek, megértőek és személyre szabott tanácsokkal látnak el, hogy magabiztos legyél a vizsga napján. Szerezd meg a jogosítványod Győrben, a mi autósiskolánkban!